Jakie żarówki do pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy wymaga zastosowania odpowiedniego oświetlenia. Chodzi nie tylko o to, aby lampki były barwne i podobające się dziecku, ale także, aby odpowiednio dobrać żarówki. Tylko bowiem wówczas oczy dziecka nie będą się niepotrzebnie męczyć.

Dobierając żarówki do dziecięcego pokoju, trzeba pamiętać, że pokój malucha musi być równomiernie oświetlony przez wszystkie pory dnia. Jednocześnie żarówki należy dobrać tak, aby ilość światła była dopasowana do wpadającego do pomieszczenia światła dziennego. Warto też pamiętać, że światło górne w pokoju dziecka motywuje je do zabawy. Odpowiednie światło nocne pomaga się natomiast wyciszyć i ułatwia zasypianie.

temperatura barwowa
temperatura barwowa

Temperatura światła
Ma ogromne znaczenie w przypadku pokoju dziecięcego. Trzeba pamiętać, że dobrze oświetlony pokój to pokój taki, w którym zastosowane są żarówki emitujące światło o różnej temperaturze. I tak chcąc kupić żarówkę do lampki nocnej, warto postawić na taką, której temperatura światła waha się od 2700 do 2900 Kelwinów. Takie światło będzie ułatwiało relaks i sprawi, że dziecko nie będzie miało większych problemów z zasypianiem. W przypadku światła górnego najlepiej postawić na barwę neutralną, czyli taką, która waha się od 3000 do 3500 Kelwinów. Przy takim oświetleniu dziecko będzie mogło z powodzeniem oddawać się zabawie. Przy komputerze warto umieścić lampkę z żarówką, której temperatura światła waha się od 3500 do 5000 Kelwinów. Takie światło nie jest zbyt przytulne, ale działa naprawdę  bardzo pobudzająco. Do tego trzeba pamiętać, że monitor emituje światło zimne. Wybierając żarówkę o takiej samej temperaturze barwowej, unika się tworzenia ogromnego kontrastu, który bardzo niekorzystnie wpływa na oczy nie tylko dziecka, ale również osoby dorosłej. Takie światło emitują żarówko halogenowe.

Moc żarówki
W przypadku pokoju dziecięcego sprawdzają się żarówki o mocy wahającej się od 60 do 75 W. W przypadku kinkietów, które w pokojach dziecięcych również bardzo często wykorzystujemy wystarczą żarówki o mocy mniejszej – od 15 do 25 W. Lampki umieszczane przy łóżku pociechy powinny zostać wyposażone w żarówkę, której moc waha się od 10 do 20 W.

Odpowiednie oświetlenie ma w pokoju dziecięcym ogromne znaczenie. Nigdy nie należy więc lekceważyć wyboru żarówki. Możemy bowiem w ten sposób nie tylko negatywnie wpłynąć na atmosferę w pokoju, ale również na wzrok malucha.